Dnes je 27. 09. 2024
svátek má Jonáš

Dorostenci Lokomotivy si připsali první vítězství v sezóně

V rámci 9. kola krajského přeboru dorostu hostili fotbalisté českolipské Lokomotivy Železný Brod a už konečně chtěli získat premiérové body v tomto ročníku. Jejich plán začal bortit Tomáš Kotlár, který poslal hosty do vedení už v 5. minutě.

Jenže ještě během první půle domácí skóre zápasu otočili. Nejprve se o vyrovnání postaral střelou z voleje Jakub Šmíd a misky vah na stranu Lokomotivy převrhl Petr Florián. Do kabin se však nakonec odcházelo za nerozhodného stavu, gól do šatny vstřelil opět Tomáš Kotlár. Ve druhém dějství ale skórovali už jen hostitelé. Nejdříve po samostatné akci Josef Fara a po něm první výhru v sezóně stvrdil svou druhou trefou Petr Florián.

Z dosud sedmi odehraných zápasů nevytěžili dorostenci Lokomotivy ani bod a tuto nelichotivou bilanci chtěli prolomit proti Železnému Brodu. Na Bžundě ovšem začali aktivněji hosté. Žid se ještě se svým nápaditým pokusem neprosadil, jenže zanedlouho dostal přesný pas kapitán Tomáš Kotlár a s Martínkem si věděl rady – 0:1. Po inkasovaném gólu převzali domácí aktivitu. France z dobré pozice přestřelil a následná branka Lokomotivy nemohla platit pro ofsajdové postavení. Pak dali o sobě vědět znovu Železnobrodští, Matoušek sice míč pěkně zatočil, ale do branky jej nedopravil.

V téže minutě se hostitelé dočkali vyrovnání. Florián vyhrál hlavičkový souboj a Jakub Šmíd se z voleje nemýlil – 1:1. Poté následoval koncert zahozených šancí. Svoje příležitosti postupně promarnili France, Olyanin, Florián a znovu Olyanin. Ve 27. minutě si už Petr Florián seřídil mířidla a přesnou ránou překonal Ducháčka – 2:1. Florián byl při chuti, ale sám před Ducháčkem tentokrát neuspěl. Pak na vlastní polovině zaváhal Starý, jehož chybu nedokázal Tomáš Kotlár potrestat. V závěru první půle spálil loženku Florián a ke slovu se tak dostal Brod. Necelou minutu před odchodem do kabin srovnal Tomáš Kotlár – 2:2.

Úvod druhého dějství si pro sebe rezervovali hosté. Olyaninův pozdrav zlikvidoval Martínek a vzápětí tentýž hráč upadl ve vápně, jenže hlavní rozhodčí Tykva nechal svoji píšťalku mlčet. V 58. minutě se balónu chopil Josef Fara, který se elegantně zbavil čtyř protivníků a one-man show zakončil gólem – 3:2. Vstřelená branka domácí ještě více povzbudila a po obléhání Ducháčkovy svatyně nastřelil břevno France. Záhy se Brod provinil proti pravidlům a Farův přímý kop skončil jen těsně vedle.

Ze sevření se dokázal vymanit Tomáš Kotlár, jehož projektil z velkého vápna vyrazil Martínek na roh. O dvě minuty později se sám před Ducháčkem ocitl Petr Florián a tentokrát už mířil přesně – 4:2. Do konce zápasu si už ani jeden tým žádnou šanci nevypracoval, a tak mohli dorostenci Lokomotivy slavit první vítězství v této sezóně.

„Dneska můžu opravdu říct, že jsme byli od začátku lepším týmem než kdy jindy. Jindy hrajeme většinu míčů vzduchem, a to k ničemu nikdy moc nevedlo. Dneska jsme konečně všichni komunikovali, dali jsme míč na zem a kombinovali jsme. Hned se všem hraje mnohem lépe, když míč dáme na zem než nakopávané míče dopředu. Hlavně jsme se konečně soupeře nebáli. Bojovali jsme o každý míč a bylo to hodně znát. Nedávali jsme soupeři moc času a šlo na nich vidět, že jsou nervózní,“ zhodnotil zápas autor jedné ze čtyř branek Jakub Šmíd.

Šmíd v 15. minutě utkání vyrovnával na 1:1 poté, co Florián vyhrál hlavičkový souboj. „Z pravé strany začal útok. Dan Ryl utekl po lajně a dával centr někam na penaltu. Flori chtěl hlavičkovat, ale bylo to na něho moc vysoko a jenom ten míč prodloužil dozadu. Já jsem nebyl nikým hlídaný, tak že jsem měl čas na rozmyšlenou, kam vystřelím. Brankář stál trošku špatně a měl odkrytou přední tyč. Tak jsem si počkal, až míč spadne a z první jsem vypálil a trefil jsem se přesně k tyči. Srovnal jsem na 1:1 a pomohlo to psychice nejenom mně, ale i celému týmu.“

Nedeprimovalo vás, že jste po sedmi odehraných zápasech byli stale bez bodu? „Tak určitě na to každý pořád myslí, že jsme byli bez bodu. Ale před každým zápasem na to nemyslíme a jdeme do zápasu naplno. A konečně se to odrazilo i na výsledku. Doufám, že už to bude jenom lepší a lepší,“ přeje si hráč s osmičkou na dresu.

Jak moc může zvýšit vaše sebevědomí první výhra v sezóně? „Tak sebevědomí to určitě zvedne každému. Hlavně nesmíme usnout na vavřínech a jít do každého zápasu, jako jsme hráli proti Brodu. A když tohle budeme plnit, tak věřím, že se nebudeme dlouho plácat na posledních místech v tabulce,“ uzavřel pozápasové povídání Jakub Šmíd.

Lokomotiva Česká Lípa – FK ŽBS Železný Brod 4:2 (2:2)

Branky: 15. Šmíd, 27. a 75. Florián, 58. Fara – 5. a 44. Tomáš Kotlár

Rozhodčí: Tykva – Brož V., Nešněra

ŽK: Starý – Tomáš Kotlár, Žid